مشخصات واحدهاي توليدي

کارخانه بازیابی اتان
کارخانه بازیابی اتان به عنوان نخستین واحد تولیدی در زنجیره تولیدات شرکت پتروشیمی مارون به عنوان تأمین کننده خوراک اصلی واحد الفبن می‌باشد. در این کارخانه با به کارگیری آخرین تکنولوژی‌های روز دنیا، پس از دریافت گاز طبیعی از واحد‌های NGL، با جدا کردن اتان و گازهای سنگین تر از گاز طبیعی – که تا قبل از این تنها به عنوان سوخت استفاده می شد – محصولی به حجم 1908720 تن در سال با ارزش افزوده بسیار بالا برای تولید مواد ارزشمند پتروشیمیایی به واحد الفین ارسال می‌شود.

واحد الفین
واحد الفین شرکت پتروشیمی مارون با ظرفیت تولید سالیانه یک میلیون و یکصدهزار تن اتیلن یکی از معدود مگا الفین های به بهره برداری رسیده جهان می‌باشد. این واحد عظیم با تولید سالیانه 1100000 تن اتیلن و 200000 تن پروپیلن به عنوان محصولات اصلی در تبدیل هیدروکربن ها به مواد پلیمری و پتروشیمیایی نقش اساسی دارد. محصولات ارزشمند دیگری نظیر بنزین پیرولیز،heavy c3+، متان و هیدروژن نیز به عنوان محصولات جانبی در واحد الفین تولید می‌شود.

واحد اکسید اتیلن / واحد اتیلن گلایکول
اکسید اتیلن یکی از مهمترین فرآورده های واسطه ای است که به طور وسیعی برای تهیه ترکیبات مختلف کاربرد دارد. بخش عمده اکسید اتیلن تولیدی در واحد E O، با مولکول های آب ترکیب شده، و برای تولید 443000 تن انواع گلایکولها در واحد اتیلن گلایکول به کار می‌رود. ماده پر ارزش اتیلن گلایکول تولید شده در شرکت پتروشیمی مارون در تهیه الیاف مصنوعی، فیلم و انوار، ضد یخ، رزین های پلی استر غیر اشباع، فیبر، کاغذ، پوشش های حفاظتی، و جوهر چاپ به کار می‌رود. همچنین اکسید اتیلن را می‌توان برای ساخت سموم دفع آفات گیاهی، ضد عفونی کننده‌ها و صد‌ها مصرف دیگر به کار برد.

واحد پروپیلن
واحد پروپیلن شرکت پتروشیمی مارون با ظرفیت تولید 300000 تن در سال توانایی تولید توانایی تولید انواع گرید های پلی پرولین را دارد. ارزش این حجم از تولید زمانی مشخص خواهد شد که گفته شود میزان تولید پروپیلن در شرکت پتروشیمی مارون با مجموع تولید این محصول در چهار شرکت ایرانی مشابه - که پیش از این به بهره برداری رسیده بودند -برابری می کند. گرید Hi fax inpact که در صنایع اتومبیل سازی کاربرد فراوانی دارد برای اولین بار در کشور، در واحد پروپیلن شرکت پتروشیمی مارون تولید می‌شود. سایر محصولات این واحد در تولید لوله، الیاف نساجی، لوازم خانگی، اسباب بازی، قطعات الکترونیکی، لوازم تحریر، پوشش کابل، تور و وسایل ماهیگیری، مبلمان و هزاران استفاده دیگر کاربرد فراوان دارند.

واحد پلی اتیلن سنگین
واحد پلی اتیلن سنگین شرکت پتروشیمی مارون برای تولید سالیانه 300000 تن پلی اتیلن سنگین طراحی شده است. این واحد توانایی تولید 21 گرید مختلف پلی اتیلن سنگین را دارد که محصولات پر ارزش آن برای ساخت جعبه‌های مختلف، صندوق های حمل مواد، بطری، مواد آرایشی و بهداشتی، ظروف روغن، فیلم‌های کشسان، الیاف با مقاومت بالا، عایق کابل، لوله های فشار بالا و انواع فیلم‌های بسته بندی کاربرد فراوان دارد.
شرکت پتروشیمی مارون با ظرفیت تولید سالانه 1/1 میلیون تن اتیلن و 200 هزار تن پروپیلن در زمره بزرگترین طرحها در جهان محسوب می شود، برای اولین بار در کشور C2+ ( اتان) از گاز طبیعی در واحد بازیابی اتان، استحصال شده ، طی فرآینده هایی به مواد الفینی به عنوان محصولات میاننی و فرآورده های پلیمری و شیمیایی به عنوان محصولات نهایی تبدیل می شود.  
 
 
مشخصات واحدهای تولیدی
شرکت و کشور صاحب لیسانس ظرفیت ( تن در سال ) نام واحد ردیف
لینده آلمان 1,908,720 بازیابی اتان 1
لینده آلمان 1,100,000 الفین ( بر اساس ظرفیت اتیلن ) 2
بازل آلمان 300,000 پلی پروپیلن 3
بازل آلمان 300,000
پلی اتیلن سنگین 4