سرمایه گذاری‌های مارون

مشارکت در طرح پتروشیمی بوشهر :
شرکت پتروشیمی بوشهر در زمینی به وسعت 62 هکتار در فاز 2 منطقه ویژه اقتصادی عسلویه احداث می شود و توانایی تولید یک میلیون تن اتیلن در سال را خواهد داشت . بازیابی بیش از یک میلیون تن اتان از گاز طبیعی ، تولید یک میلیون و 650 تن متانول وبیش از 550 هزار تن گلایکول (MEG) در سال ، تولید 300 هزار تن اسید استیک ، 300 هزار تن VCM و 300 هزار تن پلی اتیلن سبک وسنگین خطی از محصولات مهمی است که در آینده نزدیک در شرکت پتروشیمی بوشهر تولید خواهد شد . گاز ترش مورد نیاز شرکت پتروشیمی بوشهر ، به میزان 320 میلیون فوت مکعب از فازهای 6،7،8 پارس جنوبی تامین خواهد شد تا با تبدیل این میزان از گاز به مواد پلیمری و شیمیایی ، مفهوم شعار صنایع پتروشیمی ایران ، (پتروشیمی صنعت ارز آفرین) جلوه دیگری پیدا کند. پتروشیمی بوشهر از آن منظر حائز اهمیت است که با تولید بیش از سه و نیم میلیون تن در سال با سرمایه بخش خصوصی ، خام فروشی گاز و نفت پایان داده می شود و بجای آن تولید مواد با ارزش افزوده بالا توسعه می یابد.با برنامه ریزی انجام شده ، آب ، برق ، هوای ابزاردقیق ، بخار و سایر احتیاجات جانبی پتروشیمی بوشهر از پتروشیمی دماوندی مجری یوتیلیتی فاز 2 پتروشیمی عسلویه تامین خواهد شد.

مشارکت در طرح پتروشیمی ایلام :
با احداث پالایشگاه گاز ایلام به منظور پالایش گاز میادین گازی تنگ بیجار و کمان کوه واقع در استان ایلام, طرح مجتمع پتروشیمی ایلام جهت استفاده از محصولات اتانC3+ و C5+ این پالایشگاه, پس از مطالعات اقتصادی در نهصد و چهل و هفتمین جلسه هیئت مدیره شرکت ملی صنایع پتروشیمی در تاریخ 18/04/1381 مورد تصویب قرار گرفت و متعاقباًدر تاریخ 81/06/10 در شورای عالی اقتصاد به تصویب رسید.
از این رو شرکت پتروشیمی ایلام در تاریخ 82/04/15 تأسیس و مراحل احداث مجتمع، در زمینی به وسعت 122 هکتار در بخش چوار به فاصله 18 کیلومتری شمال غربی شهرستان ایلام آغاز گردید.

مشارکت در طرح پتروشیمی سلمان فارسی:
مجتمع پتروشیمی سلمان فارسی به منظور تولید سالانه ۴۵۰ هزار تن پروپیلن تا پایان سال ۹۴ در منطقه ویژه اقتصادی پتروشیمی ماهشهر به بهره برداری می رسد این طرح به منظور تأمین زنجیره ارزش در صنعت پتروشیمی و تأمین خوراک واحدهای تولید پلی پروپیلن، فنل، اکریلونیتریل و …در حال احداث می باشد.
تا انتهای تیر ماه 94 کلیه مدارک اولیه مهندسی تفصیلی شامل standard drawing ها و specification در همه دیسیپلین ها تائید و نهایی گردیدند و data sheet های کلیه package unit ها و تجهیزات که عملا جزء اقلام های زمان بر خرید و سفارش محسوب می شوند نهایی گردیده و درخواست خرید اکثر آنها تهیه گردیده و تعدادی نیز تا پایان ماه های آتی تهیه خواهد شد و همچنین نقشه های اجرایی بخش Piping , Civilو ابزاردقیق در حال تکوین و پیشرفت های بوده بطوریکه انتظار می رود در ماههای آینده مسائل مهندسی بخشهای فوق نهایی گردند و ضمنا بعد از دریافت اطلاعات سازندگان در زمینه package مختلف، سیر تکاملی به اتمام خواهد رسید.
مکاتبات وپیگیریهای لازم برای رفع مسائل باقیمانده مربوط به مهندسی پایه طرح باشرکت اوده آلمان انجام شده است. و در حال حاضر پیگیری مسائل بانکی برای اخذ وام از صندوق توسعه ملی و گشایش اعتبارات اسنادی طرح از مهمترین فعالیتهای در دست اقدام بوده و امیدوار است با نهایی شدن موضوع طی ماههای آینده امکان صدور سفارشات تجهیزات اصلی و اخذ اطلاعات سازندگان برای تهیه نقشه های اجرایی سیویل و اجرای شمع کوبی و فونداسیونها و شروع عملیات اجرایی در کوتاه ترین زمان ممکن فراهم شود.